Biopaliwa

Avatar
Konto usunięte
Paliwa wytwarzane z biomasy np. trawy, słomy czy odchodów. Jedno ze źródeł odnawialnej energii, chociaż można powiedzieć, że w pewnym stopniu bardziej zbliżone do tych tradycyjnych źródeł energii. Z drugiej strony można je tworzyć z odpadów co też jest plusem, którego energia np. wiatrowa nie ma. Może on też stanowić częściowy powrót do tego co było dawnej czyli samowystarczalnych gospodarstw, ale i innych zakładów pracy (w nich można ją wytwarzać z odpadów czy odchodów, choć to za pewne nie wystarczy) - obecnie dużą część uzależnienia zewnętrznego części gospodarstw rolnych jest paliwo, który to problem często mógłby zniknąć gdyby gospodarz mógł obsługiwać gospodarstwo na biogazie od swojego stadka.
Co myślicie o tym źródle energii?

Avatar Koteczek_21
Bardzo spoko pomysł. Może w przyszłości zastąpić benzynę oraz można wykorzystać je w gospodarstwie domowym.

Avatar Litops
Moderator
Kobza pisze:
Co myślicie o tym źródle energii?

Moim zdaniem świetne. Niektóre oczyszczanie ścieków wykorzystują ten rodzaj energii, by zużywać dużo mniej prądu. Bilans CO2 jest w przypadku tej energii równy 0 (bo do wytworzenia tego rodzaju energii, rośliny pochłaniają tego gazu tyle samo). Problem jest jeden: panele słoneczne są efektywniejsze od roślin w pozyskiwaniu energii na tej samej powierzchni, a pól uprawnych zaczyna brakować (a i tak zbyt dużo ich wykorzystujemy, przez co nadmiernie eksploatujemy naszą planetę), więc uważam, że powinniśmy jedynie korzystać z odpadów, a nie specjalnych do tego celu upraw.

Avatar
Konto usunięte
Racja, z odpadów powinniśmy odzyskiwać tyle ile można.

Avatar nirqm
Świetny pomysł mniej odpadów a w przyszłości może to zastąpić nawet tradycyjne paliwa takie jak benzyna

Avatar The_Dark_Side_of_The_Moon
Litops, problem z polam można by było rozwiązać ograniczając spożycie mięsa. W europie 71% gruntów rolnych jest wykorzystywana na potrzeby chowu zwierząt. Ale w obecnej sytuacji jestem z Tobą. Zwiększenie produkcji rolnej było by błędem

Avatar
Konto usunięte
Litops pisze:
Problem jest jeden: panele słoneczne są efektywniejsze od roślin w pozyskiwaniu energii na tej samej powierzchni, a pól uprawnych zaczyna brakować (a i tak zbyt dużo ich wykorzystujemy, przez co nadmiernie eksploatujemy naszą planetę), więc uważam, że powinniśmy jedynie korzystać z odpadów, a nie specjalnych do tego celu upraw.

Ale na ten przykład słoma nie jest wykorzystywana już tak często, poza wyściółką dla zwierząt hodowlanych i w wielu przypadkach po żniwach jest śmieciem, dlatego można ją używać do produkcji paliwa.

Avatar Mijak
Właściciel
The_Dark_Side_of_The_Moon pisze:
Litops, problem z polam można by było rozwiązać ograniczając spożycie mięsa. W europie 71% gruntów rolnych jest wykorzystywana na potrzeby chowu zwierząt. Ale w obecnej sytuacji jestem z Tobą. Zwiększenie produkcji rolnej było by błędem

Co nie zmienia faktu, że nadal bardziej opłacalne byłoby pokrycie tych terenów panelami słonecznymi, niż polami uprawnymi.

Avatar The_Dark_Side_of_The_Moon
Pewnie tak, tylko trzeba by było jeszcze wziąć pod uwagę koszty środowiskowe jakie genreuje produkcja tych paneli. No a niestety większość ich produkcji przypada na Chiny.

No i tak obok tematu, bo wcześniej nie zwróciłem uwagi, mieliście na myśli panele fotowoltaiczne nie słoneczne. Jak byście nie dostrzegali różnicy to panele:
fotowoltaiczne - służą do produkcji energi elektrycznej
słoneczne (solary) - służą do produkcji energi cieplnej

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku