Architektura w historii

Avatar
Konto usunięte
Dzieńdobry, chciałbym w tym miejscu popisać się swoją praktycznie zerową wiedzą o historii sztuki i rozwoju architektury.


Będzie to podzielone na swoiste tematy, każdy post=inny temat. Będziemy to robić raczej chronologiczne. Zacznijmy więc od starożytnej Grecji.

1. Kolumny- jest to element, który upiększy niemalże każdą budowlę. W Grecji były one niezastąpione; istniały budynki, w których pełniły funkcję ścian.
Style to rzecz jasna dorycki, joński i koryncki. Postaram się je przedstawić na screenie w podanej przed chwilą kolejności.
Zdjęcie użytkownika Konto usunięte w temacie Architektura w historii
Tak więc w stylu doryckim nie mamy kapitelów, pojawiają się one w dwóch kolejnych stylach jako (kolejno) ślimacznice i kwiat akantu. Moim zdaniem nie ma sensu w mc bawienia się w styl korycki, gdyż nie będzie on tak piękny jak w rzeczywistości.

2. Dachy- te były w Grecji bardzo ważne, miały swoje specjalne nazewnictwo i są, moim zdaniem, o wiele ładniejsze od dzisiejszych dachów z blachy.
Tak więc nad kolumnami kładziono dość grubą płytę zwaną architrawem. Była ona zazwyczaj całkowicie pozbawiona zdobień.
Nad nią kładziono fresk- również poziomy blok, jednak tym razem zdobiony motywami związanymi zwykle z bogami, podzielony zazwyczaj na trzy części oddzielane pionowymi kreskami.
Na samej górze kładziono gzyms- wąziutki pasek stanowiący funkcję głównie ozdobną, w późniejszych epokach oddzielającą piętra.
Na to wszystko kładziono tympanon. Był to trójkąt o podstawie sporo dłuższej niż wysokość, zdobiony płaskorzeźbami.
Sam dach był dwuspadowy, a te dwa "trójkąciki" po płaskich jego bokach były właśnie tympanonami.
Przykładowy dach:
Zdjęcie użytkownika Konto usunięte w temacie Architektura w historii
Budowano wtedy tylko kilka typów budynków, poniżej je scharakteryzuję:

-Teatry: położone na zboczach gór, w kształcie półkola, otoczone siedziskami dla widzów. Nazw poszczególnych części nie podam, bo zbytnio nie trzeba, w internecie tego pełno.

-Stadiony: zarówno hipodromy jak i te klasyczne, olimpijskie. Miały kształt prostokąta, czasami zaokrąglone rogi. Wokół budowano siedziska, a w środku tory do wyścigów. Wewnątrz torów wysypywano piach na którym odbywały się pozostałe dyscypliny- rzuty, zapasy itd. Podobne do dzisiejszych.

-Świątynie: Nie posiadały ścian. Budowano je na podwyższeniach. Na nich stawiano wokoło kolumny, a na kolumnach dachy- te najbardziej zdobne- z tympanonami, gzymsami i fryzami (patrz nieco wyżej). Na tympanonach ryto historię bóstwa, któremu poświęcano kaplicę. Wnętrzem miejsca kultu był wielki posąg boga. I to w sumie tyle.

-Domy: Jak domy- jedne bogate, inne nie. Zwykle budowane podobnie jak świątynie, z tą różnicą, że za kolumnami stały ściany, a wewnątrz nie budowano posągów Zeusa i jego zgrai.

Najpopularniejszy budulec (mc): Kwarc, nieco piaskowca, złoto.
Zdjęcie użytkownika Konto usunięte w temacie Architektura w historii

Avatar donwito23
skąd ja wiedziałem, że to ty utworzyłeś ten temat... ;-;

Avatar
Konto usunięte
Obok nazwy tematu jest jej autor :|

Swoją drogą, zakończcie pierdzielenie o szopenie, posta oceniać :|

Avatar darcus
Dobry, ale za krótki. Mógłbyś bardziej szczegółowo opisać więcej różnych aspektów tego tematu. Jeżeli rozpatrywać twój post w kategorii tylko krótkich, to jest bardzo dobry. Jednakże, mógłby być dłuższy.

Avatar
Konto usunięte
Pisałem go o 23 bo mnie akurat wena wzięła. Poza tym, większość opisów zrobię przy Rzymie, bo tam już się niektóre formy rozwinęły całkiem ładnie.

Avatar donwito23
enalion pisze:
Obok nazwy tematu jest jej autor :|

Swoją drogą, zakończcie pierdzielenie o szopenie, posta oceniać :|

mhm, zamiast "darcus" było napisane "hey12"
scr.hu/38l0/2lesp

Avatar darcus
W nieprzeczytanych ci się wyświetla, kto ostatnio napisał...

Avatar
Konto usunięte
Aha, okej, jestem tępym chamem. Zwrot honoru.

Avatar donwito23
darcus pisze:
W nieprzeczytanych ci się wyświetla, kto ostatnio napisał...

ja tam nie patrze xd
mam ciągle 500+

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku